Ogród z warzywnikiem

Wyodrębniona została w nim osobna strefa do wspólnych prac – warzywnik na czworokątnych, podniesionych rabatach oraz położony obok sad. Duży wybór roślin użytkowych został ujęty w prosty geometryczny układ rabat i ścieżek. Zachowanie form geometrycznych w ogrodzie użytkowym wydaje się mieć sens zarówno praktyczny, jak i historyczny, odnoszący się do tradycyjnych sposobów kształtowania ogrodów użytkowych, od rzymskiego perystylu po średniowieczne wirydarze.

Z warzywnikiem i sadem sąsiaduje duży trawnik do gier i zabaw zakończony kwiatową rabatą i małym obiektem wodnym wśród dekoracyjnych traw. Ta wspólna strefa rozgranicza dwie części ogrodu: dorosłą i dziecięcą.

Dziecięca została ulokowana z boku budynku, tak aby była widoczna z okien kuchni, jadalni i oranżerii. Na umieszczonym tutaj placyku stanie plac zabaw z piaskownicą, ścianką linową i wieżą ze zjeżdżalnią. Dalej, w głąb przedogródka, wsunięta jest druga, bardziej kameralna część : namiot - altana o metalowej konstrukcji porośniętej aktinidią, różą i clematisami. Strefa dorosłych umieszczona jest na drugim końcu ogrodu. Składa się z małego placyku ocienionego morwą na którym niedługo stanie przeszklona altan.

Całość założenia, jest otoczona z trzech stron (od wschodu-północy i zachodu ) "podkową" z wyższych drzew i krzewów, tak aby osłonić ogród i stworzyć w nim dogodny mikroklimat. Ta gęsta "zabudowa" z drzew i krzewów nie tylko osłoni ogród, ale również poprawi jego bioróżnorodność, stając się schronieniem dla owadów, ptaków i drobnych zwierząt. Oczywiście w planach jest również wciągnięcie domowników w interakcję z tą żywą częścią ogrodu poprzez wieszanie budek dla ptaków, karmników czy budek dla owadów.

czwartek, 29, sierpień 2013

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.