Przestrzenny ogrod

Przede wszystkim maksymalnie związano ogród z domem poprzez ogromne tarasowe okna i szerokie drewniane schody na ażurowej konstrukcji które często służą jako wygodne i pojemne siedzisko. Poprzez drzwi jadalni można nimi zejść w dół na trawnik, ominąć  rabaty, pokonać dekoracyjną bramkę, przysiąść na murku przy kamiennym kręgu i falistą ścieżką z kostki powrócić pod brzozą aby wspinając na kolejne kilka stopni, poprzez taras powrócić do salonu z drugiej strony domu. Można też odbić w stronę furtki i skręcając za starym jałowcem, po wąskich schodkach zejść w mrok pod trejażem z roślinnością, by dostać się do zawsze chłodnej spiżarni z napojami i przysmakami. Możliwy wybór kilku tras i kierunków daje wrażenie wielkości.

Główny trawnik jest rozbity poprzez faliste ułożenie kilku rabat co dało kilka osi widokowych a w efekcie wrażenie ogromu przestrzeni.  Najdalsza jego część jest oddzielona poprzecznymi rabatami i szeroką bramką służącą także za podstawę huśtawki. Jej tło stanowi zielony mur z otworami okrągłymi jak bulaje. Ta najintymniejsza, osłonięta od hałasu i natrętów część to ulubione miejsce zabaw dzieci – pod gałęziami rosnącej tutaj ponad trzydziestoletniej brzozy  czują się niemal jak w namiocie. Wymurowany obok kamienny placyk otoczony półkolistymi rabatami służy w najgorętszym okresie roku do rozstawienia basenu.

Południowy taras przy salonie wyłożony grafitowymi płytami kumuluje słońce, więc umieszczony tutaj stół ocienia markiza umocowana do ściany budynku. Przedłużeniem tarasu jest drewniany podest otoczony wąskimi rabatami z małą fontanną - studzienką. Obie części otoczono murem który odgradzając od ulicy sprawia że czujemy się tutaj jak w prawdziwym pokoju jadalnianym.

W nasadzeniach oparto się na roślinach zimozielonych które budują strukturę rabat i zapewniają atrakcyjny wygląd  ogrodu także zimą. Rośliny typowo dekoracyjne przeplatają  się tutaj z krzewami jagodowymi, małymi drzewkami owocowymi i kępami ziół. Wykorzystany został każdy kawalątek ziemi, zieleń bujnie porasta nawet najbardziej zacienione miejsca. Ten intensywny wzrost ma swoje uzasadnienie – każdy fragment ogrodu, nawet donice na tarasie, zostały wyposażone w nawodnienie.

Realizacja 2009

piątek, 19, marzec 2010

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.